0800 33 33 32 Безкоштовно по Україні

Що таке застава рухомого майна?

Зміст статті
застава рухомого майна

Застава рухомого майна — це один з методів забезпечення виконання зобов’язань боржника. Вона передбачає тимчасове передавання прав власності на певний об’єкт, наприклад, автомобіль, мотоцикл, коштовності, електроніку тощо. У разі невиконання боржником-заставодавцем його зобов’язань, кредитор може використати заставне майно для відшкодування збитків, наприклад, конфіскувати об’єкт чи реалізувати його та повернути певну частину вартості. 

Розбираємося докладніше, як працює виконання зобов’язання, забезпеченого заставою. Розповідаємо, які переваги та недоліки має цей метод гарантії, як він застосовується на практиці та які важливі нюанси має.

Як працює застава рухомого майна?

Кредитор і боржник укладають договір застави. Цей документ визначає умови передачі рухомого майна в заставу. При невиконанні зобов’язання, забезпеченого заставою, кредитор має право звернення стягнення на предмет застави для погашення боргу.

Основними етапами застави рухомого майна будуть:

  1. Оцінка. Визначення ринкової вартості предмета застави. 
  2. Укладання договору застави. Узгодження деталізованих умов застави. У документі описується порядок звернення стягнення на предмет застави.
  3. Реєстрація. Дані про договір вносяться до державного реєстру. Якщо в ньому відсутня інформація, документ може вважатися недійсним, і відшкодувати збитки в разі невиконання боржником-заставодавцем зобов’язань буде дуже важко. 

Далі все залежить від розвитку подій. У разі повного виконання зобов’язання, забезпеченого заставою, дія договору припиняється. Право звернення стягнення на предмет застави не застосовується. При порушенні умов угоди боржником ситуація розбирається у судовому чи позасудовому порядку, якщо інше не встановлено договором. Кредитор підтверджує своє право на звернення стягнення на заставлене майно через процедуру, визначену чинним законодавством. Отримавши позитивне рішення, він може компенсувати збитки за провадженням Державної Виконавчої Служби.

Переваги та ризики застави рухомого майна

Використання зобов’язання, забезпеченого заставою, має свої плюси та мінуси. Розглянемо основні переваги та недоліки, які несе у собі укладання договору застави. 

Основні переваги для заставодавця

  1. Більші суми фінансування. Кредит під гарантію рухомого майна зазвичай має більші ліміти та лояльніші умови в порівнянні з незабезпеченими позиками. 
  2. Гнучкі умови. Зазвичай кредитори погоджуються на індивідуальне узгодження строків і порядку звернення стягнення на предмет застави. Щобільше, заставодавець може зберегти право на користування майном, якщо інше не передбачено умовами договору застави.
  3. Низька вартість залучення коштів. Використання зобов’язання, забезпеченого заставою, зменшує ризики кредитора. Це дозволяє йому встановлювати менші відсоткові ставки, зберігаючи позитивні фінансові результати. 
  4. Гарантія безпеки. Офіційна реєстрація договору застави гарантує справедливе розв’язання проблемних ситуацій. За цим посиланням вам доступна вся інформація про Державний реєстр застав рухомого майна

Потенційні ризики для обох сторін

Основним ризиком для заставодавця є можливість подання звернення стягнення на предмет застави в разі невиконання зобов’язань. Це цілком справедлива умова договору застави, але все ж вона створює певні ризики. Ще один проблемний момент — втрата вартості рухомого майна з часом. Зазвичай ціна об’єкта на момент закінчення дії договору нижча, ніж на початку. 

Для кредитора головним ризиком будуть потенційні проблеми з оформленням звернення стягнення на предмет застави. Якщо певні пункти договору застави можуть трактуватися неоднозначно чи документ містить помилки, виконавча служба може відмовитися приймати його, а судовий розбір справи затягнеться. Кредитор також може нести додаткові витрати при реалізації заставленого майна.

Застосування застави

Існують різні види застави рухомого майна відповідно до чинного законодавства. Ми розглянемо основні сценарії гарантії повернення боргу за рахунок заставленого майна. 

Для фізичних осіб

  1. Готівковий чи безготівковий кредит під заставу паспорту ТЗ. Популярна послуга, яка дозволяє заставодавцю користуватися автомобілем, якщо інше не встановлено законом чи умовами договору застави. 
  2. Кредитування в банках, ломбардах чи мікрофінансових організаціях під заставу коштовностей, електроніки чи цінних паперів. За рахунок заставленого майна кредитор зменшує ризики в порівнянні зі споживчими позиками, а боржник отримує кращі умови обслуговування. 
  3. Фінансовий лізинг чи розстрочка. У більшості таких випадків боржник може продовжувати використання предмета застави, якщо інше не встановлено договором. 

Для юридичних осіб

  1. Кредити, які пропонує автоломбард для юридичних осіб. Отримана підприємством сума може бути використана на поповнення оборотного капіталу чи на оновлення основних засобів. 
  2. Договори факторингу та лізингу. За їх умовами заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави при простроченні чергового платежу. 

Гарантування контрактів. У ролі предмета застави зазвичай виступають транспортні засоби, товарні запаси, обладнання чи цінні папери.

Як уникнути юридичних помилок?

При укладанні договору застави важливо дотримуватися таких правил:

  1. Обов’язково додавати інформацію про документ до державного реєстру. 
  2. Максимально точно описувати характеристики, властивості та цінність предмета застави. 
  3. Запитувати відомості про наявність об’єкта в реєстрах застав, арештів чи інших обтяжень. 
  4. Залучати юриста до розгляду складних справ і формування звернення стягнення на заставлене майно. 

Дотримання цих рекомендацій допоможе сторонам мінімізувати ризики та забезпечити виконання зобов’язання забезпеченого заставою згідно з чинним законодавством України.